ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! ШАНОВНІ КОЛЕГИ! КАЛЕЙДОСКОП ЗНАМЕННИХ ДАТ НА 2019 РІК. ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! ШАНОВНІ КОЛЕГИ! КАЛЕЙДОСКОП ЗНАМЕННИХ ДАТ НА 2019 РІК. ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! ШАНОВНІ КОЛЕГИ! КАЛЕЙДОСКОП ЗНАМЕННИХ ДАТ НА 2019 РІК.

Translate

середа, 27 грудня 2017 р.

27 грудня - день народження Б.Хмельницького. Цікаві факти про життя гетьмана

        Богдан Хмельницький     (27 грудня 1595 р.  -  27 липня 1657 р.)   


    Сьогодні день народження одного з найвідоміших українців - Б.Хмельницького. Про його життя існує безліч легенд і вигадок. Якою вона була?
   Богдан Хмельницький один з найвідоміших українських гетьманів. Він був неперевершеним політиком, військовим і державним діячем. Його особистістю захоплювалися сучасники, а його діяльність мала визначальну роль в історії України. Яким же він був людиною?    
 
    Точне місце народження Богдана Хмельницького також невідомо. Істориками згадуються такі можливі місця появи його на світло: Жовква, Чигирин, Суботів Черкаси, Лисянка, Переяслав.
    З народження майбутнього гетьмана звали Богдан-Зіновій Хміль. У ті часи в Україні дітям не рідко давали подвійне ім'я. Друге ім'я, як то кажуть, давайте "про запас". Батько Богдана-Зиновія був чигиринський підстароста Михайло Хміль. Надалі, коли Богдан виріс він, як більшість тодішньої української знаті, змінив своє прізвище на польський манер і став Хмельницьким. Таким чином  Богдан Хмельницький прирівняв себе представникам польської шляхти. Сина Хмельницького Юрія часто називали Юрій Хмельниченко.
   Національне походження прославленого гетьмана українського козацтва історикам достеменно не відомо. Мати була з козацького роду. Походження роду батька дослідниками точно не встановлено. Не виключається, що він міг мати білоруське або польське (Мазовецьке) походження. Також існує думка, що рід Хмельницьких походить від спадкоємців чернігівських князів.
   Факт "шляхетства" роду Хмельніцікх істориками підтверджений. Імовірно, його батька позбавили шляхетського звання (в слідстві баніції).
Будучи від народження православним свою освіту Богдан Хмельницький почав у київській братській школі. Надалі він продовжив своє навчання в єзуїтському колегіумі у Львові (інші вважають, що в Ярославі - тепер територія Польщі). Що дивно, закінчивши єзуїтський колегіум він залишився православним.
   У 1620 р під час битви під Цецорою Богдан Хмельницький потрапив у полон, в результаті чого наступні два роки він провів в полоні на турецькому флоті. За однією версією він був в рабстві на галері, за іншою - у турецького адмірала. Перебуваючи в полоні він зміг вивчити особливості військового мореплавства. Надалі ці знання дозволили йому активно брати участь в козацьких походах на османські міста. Кульмінацією став похід 1629 року, коли козакам вдалося захопити передмістя Константинополя. Існує дві версії як він уникнув подальшого рабства - його викупила мати і він втік.
    Відомо, що Богдан Хмельницький досконало володів польською, турецькою, татарською французьким і латинською мовами.
   У 1630-х роках перебував на Запоріжжі, брав участь у козацьких антипольських повстаннях.
    Богдан Хмельницький був великим другом польського короля Владислава IV, якого він врятував від московського полону під час однієї із сутичок під Москвою. За це в 1635 році він отримав від короля золоту шаблю. При польському дворі подейкували, що Богдан Хмельницький дозволяв собі ногами двері відкривати коли входив в покої до короля.
(Польський король Владислав IV Ваза (1632-1648))
   Існує думка, що Богдан Хмельницький з двохтисячним загоном козаків брав участь в Іспано-французько війні (1644-1646 рр), брав участь в облозі фортеці Дюнкерк. Брав він участь в облозі фортеці чи ні, точно не відомо, але письмові згадки, що переговори з французами про участь козаків у цій війні Богдан Хмельницький вів особисто.
Історики вважають, що безпосередня причина, яка, власне кажучи, привела до того що Хмельницький організував і очолив національно-козацький рух проти Речі Посполитої - судова тяжба за Суботівське маєток. В результаті цього конфлікту, чигиринський підстароста Д. Чаплинський розгромив Суботівська економію Хмельницького, його слуги сильно побили його малолітнього сина який від побоїв, як припускають, незабаром помер. Цивільний дружину Хмельницького Олену (Матрону) Чаплинський викрав і обвінчався з нею за католицьким обрядом. Майбутньому гетьману не вдалося добитися правди, а на його звернення за допомогою до короля останній відповів, що у козаків є шаблі і дивно чому вони їх не використовують, щоб захистити свої права. Надалі Хмельницького запідозрили в зраді, заарештували і засудили до скарбниці, але завдяки куму черкаському старості йому вдалося втекти з в'язниці.
(Іллінська церква в Суботові.)
   Вважається, що для того, щоб зрадити козацькому виступу проти польського короля юридичні підстави Богдан Хмельницький підробив королівську грамоту. Нібито він хитрістю викрав у козацького старшини Баробаша таємну грамоту короля яка повертала козацтву колишні права і привілеї. Цю грамоту, в свій час, король підписав для того, щоб козаки підтримали Польщу в майбутній війні з Османською імперією. Але ідею короля про війну з Туреччиною польський сейм не підтримав і таким чином, грамота таємно зберігалася у Баробаша.
      Богдан Хмельницький був неперевершеним воєначальником і організатором. На самому початку виступу, виходячи із Запоріжжя з 3-х тисячним козацьким військом, вже під Зборів у нього було 360-тисячне військо. Він створив козацьку кінноту, як окремий рід військ, створив артилерію. Організував виробництво пороху і зброї, а також налагодив систему закупівлі останнього. Створив відмінну розвідку і систему інформаторів при польському дворі.
     Богдан Хмельницький тричі перебував у шлюбі. Перша дружина - Анна Сомківна, дочка багатого Переяславському купця, мати всіх його дітей, передчасно померла. Друга дружина - Олена (Матрона), була колишньою дружиною його особистого ворога Чаплинського. За підозрою в зраді, нібито за вказівкою її попереднього чоловіка Чаплинського вона повинна була отруїти гетьмана, вона була страчена сином Богдана Хмельницького Тимофієм в 1651 р У цьому ж році Хмельницький одружився втретє. Третьою дружиною стала Ганна Золоторенко корсунська міщанка. Вона стала головним радником гетьмана і скарбником гетьманської скарбниці.
   У Богдана Хмельницького було два сини і чотири дочки. Гетьманський рід Хмельницьких згас у другій половині ХVIIст.
   У побуті Богдан Хмельницький був простий. Його спосіб життя не особливо відрізнявся від життя звичайного козацтва.
    Сучасники стверджують, що Богдан Хмельницький був відмінним оратором.
22 грудня - день народження видатної української письменниці Марко Вовчок
  Богдан Хмельницький дуже любив каву. Посли європейських держав, які перебували при гетьманському дворі в Чигирині і для яких це напій був не звичайним, буквально змушували себе його пити щоб не здатися неввічливим перед гетьманом.
    Богдан Хмельницький дуже толерантно ставився до мусульманської релігії. У турецько-османських рукописах існує таакой згадка про гетьмана: "Гордість всіх правителів від християнської релігії, правитель вільної та вільної нації". У хроніці "Таріх-й Іслам Гірей хан» (1651 г.) придворного кримського літописця Мехмеда Сенаї, повідомляється про намір Богдана Хмельницького прийняти Іслам. Але дуже сумнівно, що насправді це могло мати місце.
   Сучасники відзначають, що Богдан хмельницький часто впадав в тривалі депресії.   Помер гетьман від інсульту. За іншою версією, Богдана Хмельницького отруїли.
   ( Т.Г. Шевченко "Смерть Богдана Хмельницького")

  Місце поховання Богдана Хмельницького точно не відомо. За переказами гетьман був похований у родовій усипальниці в Іллінській церкві в Суботові. У 1664 р Стефан Чарнецький розорив Суботів, а кістки Богдана Хмельницького і його сина Тимоша викинув. Існує безліч легенд про те, що вірні гетьману люди ще до розорення Суботова встигли вивести з церкви його останки і перепоховати в іншому місці. На даний момент, надгробна плита Богдана Хмельницького яка встановлена ​​в Іллінській церкві має скоріше символічне значення.
     Портрет Богдана Хмельницького зображено на банкноті 5 українських гривень. Зі зворотного боку купюри зображено Суботівська Іллінська церква.
Немає коментарів:

Дописати коментар