ШАНОВНІ КОЛЕГИ! ВІТАЄМО ВАС НА НАШОМУ БЛОЗІ "ФАЙНІ ПАВИ". ДЛЯ ВАС ЗАВЖДИ ЦІКАВА й КОРИСНА ІНФОРМАЦІЯ.

Translate

понеділок, 14 лютого 2022 р.

Краснокутщина вшановує учасників бойових дій в Афганістані

 11 лютого 2022 року КЗ «Краснокутська публічна бібліотека» організовано патріотичну викладку «Солдат війни не вибирає» (до Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав).

В СРСР і Україні афганською війною було прийнято вважати 10-річний період з 1979 по 1989 рік, коли на території цієї азіатської країни перебували радянські солдати.

Насправді це тільки частина тривалого громадянського конфлікту, а початок війни в Афганістані припадає на 1973 рік. У цей час там відбулося повалення монархічного ладу і встановився режим правління Мухаммеда Дауда. Він був нетривалим, оскільки в 1978 році трапилася Квітнева (Савурська) революція. Це привело до влади Народно-Демократичну партію Афганістану (НДПА).

З найперших днів встановлення влади НДПА в Афганістані почалися збройні сутички і заколоти. Один з них, що стався в місті Гераті в березні 1979-го, призвів до загибелі більше 2 тисяч мирних жителів.

Нова влада втрачала контроль над країною і звернулася за допомогою до СРСР (подібних прохань вона зробила близько 20). Більше ніхто в світі не став би допомагати комуністичній країні, оточеній ісламістами і націоналістами.

У вересні 1979 в Афганістані стався новий переворот, який змінив керівництво НДПА. Країною став керувати Хафізулла Амін. КДБ повідомив у Політбюро про те, що ця людина працює на ЦРУ.

Це ще більше переконало Москву в необхідності радянського втручання.

У 1980-ті роки звичайним людям мало що було відомо про афганську війну, оскільки поширення інформації обмежувалося цензурою. Всі повідомлення по ТБ і в газетах були, в основному, про успіхи воїнів-інтернаціоналістів, а про трагедії і втрати воліли мовчати.

Цинкові труни з тілами загиблих доставляли на батьківщину потайки, похорони проходили без розголосу. “Вантаж 200” став одним із символів тієї епохи.

Лише в 1989 році газета «Правда» повідомила, що втрати СРСР в Афганістані склали 13835 осіб. Через 10 років їх кількість зросла до 15 тисяч, так як деякі учасники бойових дій загинули від ран і хвороб, отриманих на війні.

Війна в Афганістані, причини якої досі є предметом суперечок істориків, стала найважчим військовим конфліктом для Радянського Союзу з моменту припинення Великої Вітчизняної Війни. Це був важливий уривок протистояння між СРСР і США, що тривав майже 10 років і коштував життя кільком тисячам солдатів і офіцерів. Після виведення радянських військ конфлікт в Афганістані так і не був вичерпаний, бойові зіткнення тривають донині.

В рамках патріотичної викладки читачі мали змогу ознайомилися з літературою про війну в Афганістані та подивитися відеоматеріали: «Чужа та непотрібна війна: спогади учасників Афганської війни / Невигадані історії» та «Афганська війна. Д/Ф «Ми вас туди не посилали..».


Любівська сільська бібліотека-філія

        12 лютого 2022 року Любівською  сільською  бібліотекою – філією було проведено годину пам’яті «Афганістан – мій біль, моя пекуча пам’ять» (до Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав) для учнів 6-го класу Колонтаївського ліцею.

Бібліотекар розповіла користувачам про те, що Афганістан назавжди залишається для нас гіркою сторінкою нашої історії. 15 лютого ми вшановуємо пам'ять тих, хто поліг на Афганській землі та згадуємо наших земляків, що прийшли з війни живими, але з пораненою душею. Молоді хлопці свято вірили, що виконують свій інтернаціональний обов'язок. Їм довелося побувати в далекій східній країні, постати перед обличчям смерті, подивитись в її жахливі очі. Також присутні вшанували тих, хто не повернувся з тієї далекої, безглуздої війни.

В бібліотеці-філії представлена виставка книжок, публікацій «Мій вічний біль – Афганістан».

Немає коментарів:

Дописати коментар