ШАНОВНІ КОЛЕГИ! ВІТАЄМО ВАС НА НАШОМУ БЛОЗІ "ФАЙНІ ПАВИ". ДЛЯ ВАС ЗАВЖДИ ЦІКАВА й КОРИСНА ІНФОРМАЦІЯ.

Translate

четвер, 4 липня 2024 р.

Підвищуємо професійний рівень з цифрової грамотності бібліотекарів

 На платформа Дія.Освіта запустили два нові інструменти з цифрової грамотності для працівників бібліотек: рамку цифрових компетентностей та цифрограм для бібліотекарів. Впровадження цих інструментів для бібліотечних працівників допоможе підвищити їхню кваліфікацію та ефективніше працювати з потребами сучасних користувачів.

Завдяки рамці цифрової компетентності та тесту Цифрограм бібліотеки будуть краще підготовлені до підтримки спільнот у навчанні цифрової грамотності та використанні цифрових ресурсів, що сприятиме розвитку цифрового суспільства.

Рамка цифрових компетентностей для бібліотекарів

Цифрова компетентність бібліотекаря — це здатність ефективно виконувати професійні обов'язки з використанням цифрових інструментів та ресурсів. Рамка допоможе бібліотекарям оцінити рівень цифрової компетентності, виявити прогалини у знаннях та визначити сфери, які потребують покращення.

Рамка охоплює 5 сфер цифрових компетентностей:

1.     Пошук та робота з інформацією – здатність знаходити, оцінювати та ефективно використовувати цифрові ресурси, зокрема онлайн-каталоги та бази даних.

2.     Цифрова комунікація та співпраця – навички використання цифрових інструментів для комунікації з користувачами та колегами, організація онлайн-заходів.

3.     Створення та управління цифровим контентом – здатність розробляти, створювати та управляти цифровими продуктами та ресурсами, зокрема вебсайтами та соціальними мережами.

4.     Безпека та захист даних – знання правил захисту особистих даних користувачів та кібербезпеки, захист бібліотечних систем та ресурсів.

5.     Інновації та цифрове лідерство – навички використання новітніх технологій для вирішення професійних завдань та впровадження інновацій у бібліотечну діяльність.

За основу взято європейську концептуально-еталонну модель цифрових компетентностей для громадян DigComp 2.2:1 The Digital Competence Framework for Citizens.

Цифрограм для бібліотекарів

Цифрограм для бібліотекарів — це зручний інструмент для виявлення сильних сторін та прогалин у володінні професійними цифровими навичками у сфері бібліотечних послуг. Тест допоможе оцінити рівень цифрових знань та навичок, визначити області, що потребують покращення, та планувати подальший професійний розвиток.

Проєкт реалізувало Міністерство цифрової трансформації у співпраці із Програмою розвитку ООН (UNDP) в Україні у межах «Проєкту підтримки Дія» за фінансування Швеції, а також Українською бібліотечною асоціацією.

Ці інструменти сприятимуть підвищенню професійних компетенцій та цифрових навичок координаторів бібліотек – хабів цифрової освіти.

вівторок, 2 липня 2024 р.

Положення Міжнародної федерації бібліотечних асоціацій та установ IFLA щодо бібліотек і штучного інтелекту


З розвитком технологій штучного інтелекту деякі програми штучного інтелекту і машинного навчання можуть запропонувати бібліотекам нові послуги і функції. Наприклад, технології штучного інтелекту і машинного навчання можуть дозволити бібліотекам покращити оптичне розпізнавання символів у текстах або знайти нові способи використання своїх машинозчитуваних бібліотечних фондів (наприклад, категоризація або пошук) - як для самих бібліотек, так і для користувачів чи дослідників. Як ці розробки можуть вплинути як на повсякденну практику, так і на ширшу соціальну місію бібліотек? У положенні IFLA викладено кілька ключових принципів. Швидкі темпи розвитку і впровадження штучного інтелекту піднімають важливі питання про інтелектуальну свободу, справедливість і конфіденційність, автоматизацію, розвиток необхідних навичок цифрової грамотності, відповідні рамки політики в галузі інтелектуальної власності та багато іншого.

Повний текст англійською мовою можна переглянути на сайті IFLA.

Доступний текст українською мовою для перегляду на порталі ВГО Українська бібліотечна асоціація в розділі Документи IFLA.

Положення Міжнародної федерації бібліотечних асоціацій та установ (далі – IFLA) щодо бібліотек і штучного інтелекту далі за посиланням:

https://ula.org.ua/images/documents/5222/ifla_statement_on_libraries_and_artificial_intelligence_full_text%20Copy_ukr.pdf